Competition Results

PRIZEGIVING 2018

JUNIOR PRIZES

Competition                                                                                                     Winner

Junior Champion                                                                                            Cameron Park

Kenny Macleod most improved player                                                      Cameron Stewart

GENTS STROKEPLAY

Alex Hardie Trophy                                                                                       Steven Williams

Grossart Trophy                                                                                             Brian Rutherford

Captains Prize                                                                                                 Robert Walker

Danny Cruickshanks Trophy                                                                       Jamie Currie

36 Hole Strokeplay                                                                                        David Buchanan

GENTS MATCHPLAY

Spring Tournament

(semi finalists)                                                                                               Aidan T Grounds / Alex Kemp

Runner Up                                                                                                      Willie Rodgers

Winner                                                                                                             Scott Mclean

Autumn Tournament

(semi finalists)                                                                                                Alan Waugh / Stephen Watkins

Runner Up                                                                                                       Colin Campbell

Winner                                                                                                              Alex Kemp

Riggs Tournament

(semi finalists)                                                                                                 S.Watkins/R.Sturges   D.Love/G.Cuthill

Runner Up                                                                                                        S.Johnston/R.Hollis

Winners                                                                                                             Ian Craig/David Swan

Mccowan Trophy

(semi finalists)                                                                                                 A.Riggs/N.Kerr      A.Grounds/W.Dawson

Runner Up                                                                                                        S.Watkins/R.Watkins

Winners                                                                                                             G.Mcsorley/A.Mcsorley

Dunfermline B.S Trophy

(semi finalists)                                                                                                  D.Gowans/A.Godfrey     D.Grimshaw/J.Duffy

Runner Up                                                                                                         M.Hepburn/S.Nicholas

Winners                                                                                                              W.Macdonald/H.Mcnicol

Mixed Foursomes

(semi finalists)                                                                                                  N.Kerr/A.Riggs        R.Watkins/S.Watkins

Runner Up                                                                                                         A.Hutton/C.Hutton

Winners                                                                                                              C.Watkins/R.Watkins

Seniors Matchplay R.Young Trophy

(Semi finalists)                                                                                                 J.Elgie/A.Aitken

Runner Up                                                                                                        W.Rodgers

Winner                                                                                                               S.Morrison

TEAM

Rankin Chalmers Shotgun 4s                                                                        M.Chalmers / D.Tough

Pace Salver                                                                                                         S.Watkins / A.Hunter

Hunter Cup                                                                                                        C.Watkins/M.Meiklem/A.Macdonald

OTHER

Harper Orr                                                                                                         G.Melville

T.Simpson 5 Club Challenge                                                                          D.Mitchell

T.Scott Memorial Inv 4Ball                                                                            Team G.Eckton

J.Weir Memorial                                                                                               A.Myles

CLUB OPENS

Seniors                                                                                                                G.Smith

Mitchell Vase                                                                                                     A.Aitken/V.Morrison

Referees Trophy                                                                                                D.Inglis

J Thom Trophy                                                                                                  M.Stewart

CHAMPIONSHIPS

Archie Kerr Trophy                                                                                           J.Logan

Murdoch Smith Trophy                                                                                   M.Boslem

Ladies Handicap Runner Up                                                                          A.Blackstock

Ladies Handicap Winner                                                                                 C.Scott

Ladies Champ Runner Up                                                                               G.Hailey

Ladies Champ Winner                                                                                      J.Allan

Mens Handicap Runner Up                                                                             K.Bryson

Mens Handicap Winner                                                                                    R.Sturges

Mens Championship Runner Up                                                                     A.Kemp

Mens Championship Winner                                                                           D.Buchanan

Scroll to top